Jest to jeden z najciekawszych i najpopularniejszych szlaków w Polsce. Bardzo często uczęszczany przez turystów ze względu na liczność i różnorodności obiektów na jego trasie, która przebiega przez województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.

Jest to szlak, który swój początek ma w Złotowie, a kończy się w Biskupinie. Swoją trasę widzie przez Sobiejuchy, Izdebno i Gąsawę. Na teren gminy Gąsawa wjeżdżamy od strony Rogowa i w naszej gminie odwiedzamy dwie miejscowości: Gąsawę i Biskupin. W Gąsawie, na polu nad brzegiem Jeziora Gąsawskiego, po prawej stronie drogi prowadzącej do Żnina, prace wykopaliskowe odkryły ślady osadnictwa sprzed ok. 6000 lat. Wykazano, że ówcześni osadnicy stawiali bardzo długie i wąskie domy (30 – 40 m długości i 3 – 7 m szerokości). Na dzień dzisiejszy istnieją jedynie plany odbudowy osady z długimi domami.

Liczne jeziora, czyste lasy i urozmaicony krajobraz sprawiają, że teren gminy Gąsawa jest wspaniałym miejsce do wypoczynku na łonie natury.

 Jest to trasa, którą pokonujemy kolejką wąskotorową. Jej trasa prowadzi ze Żnina przez Wenecję, Biskupin do Gąsawy. Podróż rozpoczynamy na stacji Żnińskiej Kolei Powiatowej w Żninie, gdzie po zakupieniu biletów wsiadamy do wagonu.

Jest to szlak prowadzący po pałuckiej ziemi, na którym zobaczyć można wiele ciekawych dworów i pałaców, które na przestrzeni dziejów wybudowane były w różnych stylach. Są podróż rozpoczynamy w Sobiejuchach, a kończymy w Lubostroniu. Na trasie odwiedzamy Sielec, Słębowo, Uścikowo, Kołdrąb, Recz, Grochowiska Szlacheckie, Marcinkowo Górne i Wenecję.

 Podróż tym szlakiem rozpoczynamy w Żninie, a kończymy w Biskupinie. Na swej trasie zobaczymy również muzeum w Wenecji. W stolicy Pałuk, na samym rynku, zwiedzamy Muzeum Ziemi Pałuckiej, w skład którego wchodzą dwa budynki: ratuszowa wieża z XV wieku, zwana potocznie Basztą oraz zabytkowy budynek z XIX wieku, zwany Magistratem.

 Gmina Gąsawa znajduje się w granicach Archidiecezji Gnieźnieńskiej od początków jej istnienia. Trasa opisywanego szlaku wiedzie przez wiele miejscowości, na terenie powiatu żnińskiego, w których znajdują się zabytkowe świątynie. Na Szlaku Pałuckich Kościołów w granicach naszej gminy znajdują się dwa kościoły, w Ryszewku i w Gąsawie.  

Na przestrzeni dziejów na terenie obecnego powiatu żnińskiego urodziło się i mieszkało wiele znanych osobistości. Warto więc odwiedzić i zobaczyć miejsca z którymi byli związani. Również gminy Gąsawa nie mogło zabraknąć na Szlaku Wybitnych Pałuczan. Trasa tej wędrówki wiedzie od Żnina przez Sielec, Paryż, Rogowo, Ryszewko, Wenecję, Januszkowo, Lubostroń, Łabiszyn, a kończy się w Barcinie. Miejscowością, która leży w naszej gminie jest Ryszewko.