Od 1 stycznia każdy płatnik składek, nawet najmniejszy będzie musiał posiadać aktywny profil na PUE ZUS. Obowiązek obejmie także osoby, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także osoby, które zatrudniają nianie na umowie uaktywniającej.

Do 30 grudnia br. każdy płatnik składek, który nie ma konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, musi je założyć. Od nowego roku posiadanie aktywnego profilu na PUE będzie już ustawowym obowiązkiem, nawet dla płatników, którzy opłacają składki sami za siebie lub zatrudniają do 5 osób. Obowiązek założenie konta na PUE ZUS dotyczy także osób, które podlegają dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu, a także osób, które zatrudniają nianie na umowie uaktywniające – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W razie niedopełnienia tego obowiązku ZUS założy profil PUE za płatnika, jednak to płatnik będzie musiał przekazać do ZUS swój adres elektroniczny. ZUS ma na to czas do 31 stycznia 2023 roku.

Natomiast jeśli przedsiębiorca sam nie założy profilu na PUE, ale upoważni do swojej roli płatnika inną osobę np. księgową lub pracownika biura rachunkowego, to znaczy, że płatnik ma już PUE ZUS i tym samym wywiązuje się z obowiązku posiadania aktywnego profilu na PUE.

Profil na PUE ZUS założysz w kilka minut
Profil na PUE ZUS zakładany jest zawsze dla osoby fizycznej. Aby zarejestrować i potwierdzić indywidualne konto na Platformie, trzeba mieć skończone 13 lat. Taki profil możemy założyć samodzielnie. Trwa do zaledwie kilka minut. Wystarczy wejść na stronę www.zus.pl i na górze strony kliknąć przycisk [Zarejestruj w PUE]. Następnie wybieramy metodę rejestracji. Żeby móc korzystać z profilu PUE ZUS, po jego założeniu trzeba potwierdzić swoją tożsamość. Można to zrobić m.in. przez profil zaufany, bankowość elektroniczną, w trakcie e-wizyty, osobiście w placówce ZUS.

Płatnik składek – osoba fizyczna może założyć profil dla siebie lub udzielić pełnomocnictwa innej osobie np. księgowej, lub pracownikowi biura rachunkowego. Pełnomocnictwo można przekazać w formie elektronicznej – przez PUE ZUS na formularzu ZUS PEL lub w formie papierowej do placówki ZUS (pocztą lub osobiście).

Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnik do konta PUE ZUS, o ile dane w zakładanym profilu będą takie same jak te, które były podane w zgłoszeniu płatnika składek (np. NIP, PESEL).

Z kolei płatnik składek – osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej musi działać przez ustawowych, lub statutowych przedstawicieli, ewentualnie udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej, np. swojemu pracownikowi lub osobie zatrudnionej w biurze rachunkowym.

Nie czekaj na ostatnią chwilę
Warto już teraz założyć konto na PUE ZUS i zapoznać się z możliwościami, jakie ono daje. To naprawdę pomocne narzędzie w kontaktach z ZUS i rozliczeniem składek. Posiadanie profilu na PUE przyspiesza tempo wymiany korespondencji z Zakładem i jest pomocne przy przekazywaniu dokumentów rozliczeniowych i zgłoszeniowych do ZUS.

W przypadku pytań i wątpliwości nasi pracownicy służą radą i pomocą. Organizujemy dyżury telefoniczne i szkolenia online, podczas których tłumaczymy krok po kroku jak założyć profil na PUE ZUS, jak potwierdzić tożsamość zakładającego konta czy jak wysyłać dokumenty i wnioski- dodaje rzeczniczka.