Slow Food, czyli „Obrona prawa do smaku” - pod takim hasłem w dniach 16-18 października 2017 roku w Zespole Szkół Niepublicznych w Gąsawie odbyły się warsztaty szkoleniowe dla trzydziestoosobowej grupy nauczycieli przedmiotów gastronomicznych z całej Polski. Celem szkolenia było przybliżenie idei Slow Food, która jest przeciwieństwem Fast Food.

 

Podczas trzydniowych warsztatów grupa żywieniowców podążała drogą żywności eko od producenta do konsumenta. Goście przybyli z odległych zakątków kraju i na rozpoczęcie szkolenia zostali podjęci uroczystym obiadem w Zespole Szkół Niepublicznych w Gąsawie przygotowanym przez uczniów Technikum Żywienia z panem Waldemarem Szrederem zgodnie z ideą Slow Food. Żywieniowców przywitała pani dyrektor Aleksandra Adamska, a szkolenie otworzyła pani Małgorzata Pawlonka- nauczyciel konsultant Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Obsługę kelnerską zapewnili uczniowie Technikum Hotelarskiego pod kierunkiem pana Karola Lizaka.

Program szkolenia obejmował zarówno warsztaty, jak i wyjazdy studyjne. Nauczyciele ZSN w Gąsawie zaprezentowali swoje umiejętności : barmańskie – pan Waldemar Szreder oraz z zakresu masażu – fizjoterapeutka pani Malwina Nowaczyk. Uczestnicy doskonalenia zawodowego mieli możliwość zapoznania się z ekologiczną produkcją i przetwórstwem żywności, kuchnią pradziejową w Muzeum Archeologicznym Biskupinie i wpływem żywienia na zdrowie człowieka. Kulminacyjnym punktem programu były warsztaty kulinarne z kucharzem panem Pawłem Żukowiczem, który pracował w restauracji z rekomendacją Slow Food.

Zakończenie szkolenia odbyło się w Herbarium w Chomiąży Szlacheckiej , gdzie nastąpiło zakończenie szkolenia i rozdanie zaświadczeń. Całość szkolenia zorganizowała i nadzorowała pani Bożena Korniluk nauczyciel przedmiotów gastronomicznych dla Krajowego Centrum Rolniczego w Brwinowie.

Uczestnicy wyjechali pod wrażeniem fachowości kadry prowadzącej warsztaty, profesjonalnej organizacji szkolenia i pałuckiej gościnności. Atutami wskazywanymi przez nauczycieli były różnorodność i atrakcyjność przeprowadzonego doskonalenia zawodowego.